Hogyan küzdhetünk az allergia ellen?
Ötletek, javaslatok a lakóházak allergén-mentesítéséhez. Házainkban gyakran fordul elő a házipor atka, penész, pollen, tarthatunk háziállatokat – mindezek allergizálhatják az arra érzékeny egyéneket. Lássuk, milyen intézkedéseket tehetünk a házak allergén-mentesítésére!
Hálószoba
Mivel itt elég sok időt töltünk, érdemes e helyiségben kezdenünk a ház allergénektől való megtisztítását. Kitűnő „táptalaj” lehet a hálószobában az ágynemű, a házipor atka ugyanis az emberi bőrről lehámló törmelékekkel táplálkozik. Nem is maga az atka allergizál, hanem sokkal inkább az atkákból származó apró maradványok. Sajnos, a házipor atkát nem lehet könnyen eltávolítani, mivel a meleg, nyirkos helyeken szaporodik leginkább. Számuk csökkenthető, és ezzel az allergiás tünetek is mérsékelhetőek.
Az ágynemű
- A házipor atka, és annak allergizáló maradványainak elpusztítása céljából a lepedőt, párnahuzatot legalább hetente egyszer ki kell mosni, 55°C feletti meleg vízben. Másik lehetőség, hogy alacsonyabb hőmérsékleten mossuk speciális atkaölő adalék segítségével.
- Elpusztíthatóak az atkák, olyan anyagból készült ágynemű esetén is, amely magas hőmérsékleten 10 perc alatt szárad.
- A párnák, paplanok kimosása is segíthet, a szintetikus anyag jobban bírja a mosást. 2-3 havonta érdemes ezeket kimosni, forró vízben (olvassuk el a használati utasítást!).
- Kaphatóak speciális anyagú házipor atka-ellenálló huzatok is, amelyekkel bevonható az ágynemű. Ezeket is célszerű 2 havonta kimosni.
- Távolítsunk el minden gyapjú- vagy báránybőr takarót, ezzel is csökkenthető a házipor atkák száma.
- Távolítsuk el a plüssállatokat, vagy legalábbis hetente egyszer mossuk ki azokat. Az is csökkenti a házipor atkák számát ha éjszakára berakjuk azokat a fagyasztóba, de ezzel a módszerrel az általuk termelt allergént nem tudja eltávolítani.
A padló
- A szőnyegpadlóban sok a házipor atka, és ezt nem is lehet porszívózással tökéletesen eltávolítani. Ezzel együtt nincs arra bizonyíték, hogy a parkettázás javítaná az allergiás tüneteket.
- Ha mégis jobban kedveli valaki a szőnyegpadlót, értelemszerűn az alacsonyabb (tehát kisebb szálméretű) kedvezőbb, mint a magasabb. A szőnyegpadlót legalább hetente egyszer porszívózni kell, és ezt olyan családtag tegye, aki egyébként nem allergiás.
- Kedvtelésből tartott házi kedvenceinket, a kutyát, macskát ki kell tiltani a hálószobából.
Bútorzat
Lehetőség szerint bőr-, műanyag-, fém-, ill. faborítású bútor ajánlott, ezeket könnyebb tisztán tartani. Kerüljük a szövetborítással kombinált bútorokat, mivel abban sok házipor atka tud megtelepedni.
Ablakok
- A nehezebb, vastag anyagú függönyökben is gyakori a házipor atka, ezeknek nehezebb a tisztántartása is.
- Alkalmasabb a redőnyök, rolók használata, különösen, ha műanyagból készülnek.
- Könnyű anyagból készülő, egyszerűen tisztítható függönyök használata ajánlott.
Fürdőszoba
A fürdőszobában jellemző a penész, mint allergén jelenléte.
Falak, padlózat
- A csempe, padlólap burkolat a legjobb, ez könnyen tisztítható, és kevéssé nedvesedik, tehát a penész kevésbé tud megtelepedni rajta.
- A falakat be lehet vonni speciális penészgátló festékkel is.
Lefolyók, fürdőkád, zuhanytálca
- Ezekről a felületekről el kell távolítani minden látható penészt, részben tisztítószerrel, részben pedig penészgátló segédanyagot tartalmazó szerekkel.
- A fürdőben lévő zuhanyfüggönyt is le kell időnként tisztítani, vagy ki kell cserélni.
- A fürdőszobában lévő esetleges lyukakat el kell tömeszelni, gittel, gipsszel.
Konyha
A konyhában lehetnek csótányok, melyek jelenléte allergiát okozhat, valamint itt szintén a penészesedésre kell figyelni.
Szagelszívó
- A szag- és páraelszívó működtetése csökkenti a konyhában a nedvességet és a gőzöket, amelyek főzés alatt keletkeznek.
Mosogató
- Minden penészedő maradékot, ételmaradékot el kell távolítani a mosogatóból, és naponta el kell mosogatni.
- A csapok, csaptelepek és a bútorzat közötti lyukakat, hézagokat meg kell szüntetni, a penész- és csótányveszély miatt.
Hűtőszekrény
- A hűtőt is rendszeresen tisztítani kell, eltávolítani a már lejárt, vagy penészedő élelmiszereket.
Szemétláda
- A szemétláda teteje lehetőleg „rovarbiztos” fedél legyen, a szemetet minden nap legalább egy alkalommal ki kell üríteni.
Padlózat
- Tisztítsuk ki és távolítsuk el a kutya, macska tányérját.
- Helyezzünk el rovarriasztókat a konyha sarkaiba és a háztartási gépek alá.
- Naponta legalább egyszer fel kell mosni a konyha kövezetét.
A ház – általában
Légtér
- A házipor atka és a penész a két leggyakoribb házi allergén, meleg és nyirkos környezeben szaporodik, fejlődik igazán. Ha a hőmérséklet kevesebb, mint 21°C, és a páratartalom 50% alatti (légkondicionálással) az csökkenti a házipor atka és penész növekedését, szaporodását.
- A házon belül csökkenthető a nedvesség, nyirkosság a megfelelő szellőztetés és légkondicionálás kombinálásával is.
- Az ajtók, ablakok nyitvatartása nem ajánlatos a magas pollentartalmú napokon!
- A légkondicionálókban, központi fűtés készülékeiben a szűrőbetéteket rendszeresen kell cserélni.
A ház takarítása, tisztán tartása
- A padlót, kárpitozott bútorokat legalább hetente egyszer végig kell porszívózni.
- A porszívózás felkavarja a házipor atkákat, ezért érdemes maszkot viselni takarítás közben, vagy aki biztosan nem allergiás, az végezze ezt a műveletet.
- A házipor atka maradványok még kb. 20 percig szállnak a levegőben, csak utána menjen be az allergiás a frissen porszívózott helyiségbe.
- Meggondolandó olyan porszívógép beszerzése, amelyen van speciális légszűrő (HEPA filter), vagy kettős porzsák. Ezek kevésbé kavarják fel a port, és több allergént távolítanak el a hagyományos készülékeknél.
- A fa-, linóleum-, vagy padlólap burkolatot legalább hetente egy alkalommal fel kell mosni.
- A bútorok portalanításakor használjunk nedves ruhát, vagy elektrosztatikus törlőkendőt, ez kevésbé kavarja fel a házipor atkákat.
- A belső felületekről, bútorzatról a penészt vizes, mosószeres vagy ecetes lemosással távolíthatjuk el, majd teljes szárítsuk ki azokat.
- A pára- és penész lecsapódást rendszeresen le kell tisztítani az ablakokról, ajtókról, keretekről, stb.
Háziállatok
- A kutyák, macskák még nyálukban és izzadságukban is hordozhatják az allergéneket. Az állati szőr- és bőrtörmelék eltávolítása nem könnyű feladat különösen nehéz ez macskaszőr esetében.
- Aki állatokra allergiás, ne tartson háziállatot. Ha mégis, akkor inkább a házon kívül tartsa azokat. Már a kertben tartott háziállat is növeli a házipor atka koncentrcáiót.
- Javasolt még a háziállatok heti 1-2 alkalommal történő fürdetése, de nem bizonyított, hogy ez csökkentené a légtér allergén-koncentrációját.
- Ha nyulat vagy tengerimalacot tart valaki, érdemes megkérni azt, aki nem allergiás, hogy takarítsa ki a ketrecet.
Rovarirtás
- A csótány bármilyen burkolati repedésen, résen keresztül könnyen bejuthat a házba, érdemes ezeket felülvizsgálni, és amennyire lehetséges, kijavítani a hibákat.
- Célszerű időnként hivatásos rovarirtót kihívni, és rovarirtást végeztetni a házban és a ház körül.
Címkék: ágynemű, allergén, allergia, fördőszoba, hálószoba, konyha, küzdelem
Visszakövetés saját weboldalról.